B41231A8129M007
Mfr.Part #
B41231A8129M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
12000µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
6.83A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Voltage - Rated :
63V
Polarization :
Polar
Series :
B41231
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B41231A8129M007
EPCOS (TDK) B41231A8129M007
B41231 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In