B41231A7478M007
Mfr.Part #
B41231A7478M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.06A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
3.06A
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Polarization :
Polar
Series :
B41231
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
10mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
36 Weeks
Datasheets
B41231A7478M007
EPCOS (TDK) B41231A7478M007
B41231 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.06A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In