B41231A7159M007
Mfr.Part #
B41231A7159M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Tan Delta :
0.4
Series :
B41231
Package / Case :
Aluminum
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Surface Mount :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Leakage Current :
10.5mA
Ratings :
Max Operating Temperature :
85°C
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Snap-In
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Ripple Current @ Low Frequency :
5.72A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Pitch :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
5.72A
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated :
35V
Length :
40mm
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B41231A7159M007
EPCOS (TDK) B41231A7159M007
B41231 15mF Capacitor 20% Bulk Through Hole 5.72A 1.181 Dia (30.00mm) -40°C ~ 85°C Polar 10mm Aluminum