B41231A6189M000
Mfr.Part #
B41231A6189M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
B41231
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
18000μF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
7.74A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Datasheets
B41231A6189M000
EPCOS (TDK) B41231A6189M000
B41231 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In