B41042A3686M
Mfr.Part #
B41042A3686M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Height :
11mm
Lead Pitch :
2mm
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current :
152mA
Capacitance :
68µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
11mm
Tan Delta :
0.19
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Diameter :
5mm
Datasheets
B41042A3686M
68μF Capacitor 20% Bulk 152mA 2mm Radial