AQM300PS48
Mfr.Part #
AQM300PS48
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 300W
Stock
12
In Stock :
12
Series :
AQM300 (300W)
Voltage - Output :
48V
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
0 C
Plug Type :
IEC 60320 C14
Input Connector :
IEC 320-C14
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Output Power :
300 W
Polarization :
Length :
183 mm
Form :
Desktop (Class I)
Mounting Style :
Desktop
Size / Dimension :
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Product Type :
Switching Power Supplies
Brand :
Region Utilized :
International
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Current - Output (Max) :
6.25A
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Input Type :
Cord
Region :
Universal
Power (Watts) :
300 W
Package :
Box
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
0°C ~ 60°C
IP22
Input Voltage :
85 VAC to 264 VAC
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Connector Type :
RECTANGULAR CONNECTOR
Tray
Width :
85 mm
Height :
35 mm
Cord Length :
39" (1.00m)