AQC1AD1-12VDC
Mfr.Part #
AQC1AD1-12VDC
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 3-60V
Stock
6
In Stock :
6
Output Voltage :
60V
Min Input Voltage (DC) :
9.6V
Voltage - Load :
3V~60V
Max Input Voltage (DC) :
14.4V
Load Current :
1A
Nominal Input Voltage (DC) :
12V
Published :
2000
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Overall Height :
13mm
Voltage - Input :
9.6V~14.4VDC
Min Operating Temperature :
-30°C
Termination :
PC Pins
Overall Length :
20mm
Isolation Voltage-Max :
2500V
On-State Current-Max :
1A
Max Operating Temperature :
80°C