AQC1A2-T24VDC
Mfr.Part #
AQC1A2-T24VDC
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-250V
Overall Height :
13mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH SNUBBER CIRCUIT
DC
Mount :
Voltage - Load :
75V~250V
On-State Current-Max :
1A
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Nominal Input Voltage (DC) :
24V
Series :
AQ-C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Operating Temperature :
80°C
Voltage - Input :
21.6V~26.4VDC
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Control Voltage :
21.6V
Isolation Voltage-Max :
2500V
Overall Length :
20mm
Output Type :
AC
Max Input Voltage (DC) :
26.4V
Load Current :
1A