AQC1A2-ZT12VDC
Mfr.Part #
AQC1A2-ZT12VDC
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-250V
Stock
23
In Stock :
23
Isolation Voltage-Max :
2500V
Min Input Voltage (DC) :
9.6V
On-State Current-Max :
1A
Output Voltage :
250V
Mount :
Through Hole
Voltage - Input :
9.6V~14.4VDC
Max Operating Temperature :
80°C
Voltage - Load :
75V~250V
Output Type :
AC, Zero Cross
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT, WITH SNUBBER CIRCUIT
AQ-C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2000
Nominal Input Voltage (DC) :
12V
Overall Length :
20mm
Max Input Voltage (DC) :
14.4V
Load Current :
1A
Overall Height :
13mm
Min Operating Temperature :
-30°C