AQC1A2-T12VDC
Mfr.Part #
AQC1A2-T12VDC
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-250V
Stock
672
In Stock :
672
Solid State Relays
REACH SVHC :
No SVHC
Min Input Voltage (DC) :
9.6V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-30°C
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Voltage - Input :
9.6V~14.4VDC
Voltage - Load :
75V~250V
Output Type :
AC
Output Voltage :
250V
Max Operating Temperature :
80°C
On-State Current-Max :
1A
Series :
AQ-C
Max Supply Voltage :
250V
Published :
2000
Isolation Voltage-Max :
2500V
Nominal Input Voltage (DC) :
12V
Overall Height :
13mm
Load Current :
1A
Overall Length :
20mm
SPST
Min Supply Voltage :
75V
Max Input Voltage (DC) :
14.4V