AQC1A1-T12VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQC1A1-T12VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-125V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
Module
Isolation Voltage-Max :
2500V
Overall Length :
20mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH SNUBBER CIRCUIT
Throw Configuration :
SPST
Number of Elements :
1
Input Type :
DC
Max Operating Temperature :
80°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Overall Height :
13mm
Voltage - Input :
9.6V~14.4VDC
Output Type :
AC
Load Current :
1A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Published :
Lead Free :
Lead Free
Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Load :
75V~125V
Series :
AQ-C
Output Voltage :
125V
Nominal Input Voltage (DC) :
12V
On-State Current-Max :
1A
Max Input Voltage (DC) :
14.4V
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
Relay
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Through Hole
Min Input Voltage (DC) :
9.6V