AQC1A1-ZT24VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQC1A1-ZT24VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-125V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Max Input Voltage (DC) :
26.4V
Package / Case :
Module
Input Type :
DC
On-State Current-Max :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Isolation Voltage-Max :
2500V
Output Voltage :
125V
Max Operating Temperature :
80°C
Published :
Overall Length :
20mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT, WITH SNUBBER CIRCUIT
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Nominal Input Voltage (DC) :
24V
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPST
Number of Elements :
1
Relay Type :
Relay
Load Current :
1A
Output Type :
AC, Zero Cross
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Overall Height :
13mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Voltage - Input :
21.6V~26.4VDC
Voltage - Load :
75V~125V
Series :
AQ-C
Termination Style :
PC Pin
Control Voltage :
21.6V