APXA2R5ARA221MF60G
Mfr.Part #
APXA2R5ARA221MF60G
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Ripple Current :
2.5A
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.224 5.70mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Capacitance :
220μF
Series :
NPCAP™-PXA
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con APXA2R5ARA221MF60G
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.224 5.70mm Tape & Reel (TR) 25mOhm NPCAP™-PXA Surface Mount Polymer General Purpose