APXA100ARA560MF60G
Mfr.Part #
APXA100ARA560MF60G
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
2.25A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Series :
NPCAP™-PXA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Ripple Current :
2.25A
Capacitance :
56µF
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
0.224 5.70mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
United Chemi-Con APXA100ARA560MF60G
56μF ±20% Radial, Can - SMD 0.224 5.70mm Tape & Reel (TR) 31mOhm NPCAP™-PXA Surface Mount Polymer General Purpose