APXA100ARA151MH70G
Mfr.Part #
APXA100ARA151MH70G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
150µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.264 6.70mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Resistance :
27mOhm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.8A
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Series :
NPCAP™-PXA
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
United Chemi-Con APXA100ARA151MH70G
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.264 6.70mm Tape & Reel (TR) 27mOhm NPCAP™-PXA Surface Mount Polymer General Purpose