APXA200ARA820MJ80S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APXA200ARA820MJ80S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 20V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
82µF
Ripple Current :
2.5A
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Voltage - Rated :
20V
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
NPCAP™-PXA
United Chemi-Con APXA200ARA820MJ80S
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.303 7.70mm Tape & Reel (TR) 40mOhm NPCAP™-PXA Surface Mount Polymer General Purpose