APTGT50H60T2G
Mfr.Part #
APTGT50H60T2G
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SP2
Description
IGBT MODULE 600V 80A 176W SP2
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Max Operating Temperature :
175°C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 50A
Max Collector Current :
80A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Number of Pins :
22
Input :
Standard
Package / Case :
SP2
Configuration :
Full Bridge Inverter
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
ECCN Code :
EAR99
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mount :
Chassis Mount, Screw
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.15nF @ 25V
Max Power Dissipation :
176W
NTC Thermistor :
yes
Input Capacitance :
3.15nF