APTGT35DA120D1G
Mfr.Part #
APTGT35DA120D1G
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
D1
Description
IGBT MODULE 1200V 55A 205W D1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Power Dissipation :
205W
Turn Off Time-Nom (toff) :
830 ns
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package / Case :
D1
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
UPPER
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2.5nF @ 25V
Input Capacitance :
2.5nF
Current - Collector Cutoff (Max) :
5mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Max :
205W
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Turn On Time :
280 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 35A
Transistor Application :
Motor Control
NTC Thermistor :
No
Pin Count :
7
Pbfree Code :
yes
Input :
Standard
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e1
Published :
Max Collector Current :
55A
Number of Terminations :
7
IGBT Type :
Trench Field Stop
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V