APTGT100DU120TG
Mfr.Part #
APTGT100DU120TG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP4
Description
IGBT MODULE 1200V 140A 480W SP4
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Package / Case :
SP4
Turn On Time :
340 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
IGBT Type :
Trench Field Stop
Mount :
Chassis Mount, Screw
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
7.2nF @ 25V
Max Power Dissipation :
480W
Pin Count :
12
Factory Lead Time :
36 Weeks
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e1
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Application :
POWER CONTROL
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Max Collector Current :
140A
Published :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Polarity/Channel Type :
N-Channel
NTC Thermistor :
yes
Case Connection :
Isolated
VCEsat-Max :
2.1 V
Input Capacitance :
7.2nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
UPPER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XUFM-X12
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Elements :
2
Configuration :
Dual, Common Source
ECCN Code :
EAR99
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 100A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Element Configuration :
Dual
Input :
Standard
Number of Pins :
20
Turn Off Time-Nom (toff) :
610 ns
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
Power - Max :
480W