APTGF50DA120CT1G
Mfr.Part #
APTGF50DA120CT1G
Package / Case
SP1
Description
IGBT MODULE 1200V 75A 312W SP1
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Qualification Status :
Not Qualified
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.7V @ 15V, 50A
Input :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Collector Current :
75A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.45nF @ 25V
Number of Pins :
10
Number of Terminations :
7
Turn Off Time-Nom (toff) :
400 ns
NTC Thermistor :
yes
Package / Case :
SP1
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Pin Count :
12
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
312W
VCEsat-Max :
3.7 V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Input Capacitance :
3.45nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
Number of Elements :
1
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V