APTGF200A120D3G
Mfr.Part #
APTGF200A120D3G
Package / Case
D-3 Module
Description
IGBT MODULE 1200V 300A 1400W D3
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
IGBT Type :
NPT
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
11
Terminal Position :
UPPER
Input Capacitance :
13nF
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Transistor Application :
POWER CONTROL
Case Connection :
Isolated
Max Collector Current :
300A
Turn Off Time-Nom (toff) :
590 ns
JESD-609 Code :
e1
Max Power Dissipation :
1.4kW
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Number of Pins :
11
Turn On Time :
180 ns
ECCN Code :
EAR99
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.7V @ 15V, 200A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
13nF @ 25V
Min Operating Temperature :
-40°C
Pin Count :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
NTC Thermistor :
No
Current - Collector Cutoff (Max) :
5mA
Number of Elements :
2
Input :
Standard
Power - Max :
1400W
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
VCEsat-Max :
3.7 V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V