APT15GP90KG
Mfr.Part #
APT15GP90KG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
IGBT 900V 43A 250W TO220
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Current Rating :
43A
Package / Case :
TO-220-3
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Gate Charge :
60nC
Turn Off Time-Nom (toff) :
170 ns
Td (on/off) @ 25°C :
9ns/33ns
Series :
POWER MOS 7®
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.9V @ 15V, 15A
Test Condition :
600V, 15A, 4.3 Ω, 15V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Max Power Dissipation :
250W
yes
Switching Energy :
200μJ (off)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
900V
Case Connection :
COLLECTOR
Input Type :
Standard
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Voltage - Rated DC :
900V
Packaging :
Tube
Collector Emitter Breakdown Voltage :
900V
Pin Count :
3
Turn On Time :
23 ns
Number of Terminations :
3
Max Collector Current :
43A
1
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
POWER CONTROL
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Radiation Hardening :
No
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A