ALC70H154KP040
Mfr.Part #
ALC70H154KP040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 40V SNAP
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
20.82A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Capacitance :
150000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
19.32A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Impedance :
8mOhm
Voltage - Rated :
40V
Datasheets
ALC70H154KP040
KEMET ALC70H154KP040
ALC70 150000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead