ALC70A102EH450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC70A102EH450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1000µF
Mounting Type :
Through Hole
Series :
ALC70
Factory Lead Time :
32 Weeks
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
85mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
8.53A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
4.11A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
148mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Datasheets
ALC70A102EH450
KEMET ALC70A102EH450
ALC70 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In