ALC70A103DD063
Mfr.Part #
ALC70A103DD063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
34mOhm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.44A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
6.55A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000µF
Datasheets
ALC70A103DD063
KEMET ALC70A103DD063
ALC70 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In