ALC70A121BD550
Mfr.Part #
ALC70A121BD550
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 120UF 20% 550V SNAP
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
3.118Ohm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
550V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.586Ohm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
120μF
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
ALC70A121BD550
KEMET ALC70A121BD550
ALC70 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In