ALC70G682KP250
Mfr.Part #
ALC70G682KP250
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
250V
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Capacitance :
6800µF
Ripple Current @ Low Frequency :
10.63A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
20mOhm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
16.84A @ 10kHz
Datasheets
ALC70G682KP250
KEMET ALC70G682KP250
ALC70 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead