ALC70F431EH600
Mfr.Part #
ALC70F431EH600
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 430UF 20% 600V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
6.67A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
306mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Impedance :
212mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.27A @ 100Hz
Capacitance :
430μF
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
ALC70F431EH600
KEMET ALC70F431EH600
ALC70 430μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead