ALC70F431EB400
Mfr.Part #
ALC70F431EB400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 430UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
180mOhm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
2.22A @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
334mOhm @ 100Hz
Capacitance :
430μF
Ripple Current @ High Frequency :
4.83A @ 10kHz
Datasheets
ALC70F431EB400
KEMET ALC70F431EB400
ALC70 430μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead