ALC70F431BD250
Mfr.Part #
ALC70F431BD250
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 430UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
428mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 100Hz
Capacitance :
430μF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.44A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
249mOhm
Voltage - Rated :
250V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALC70F431BD250
KEMET ALC70F431BD250
ALC70 430μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead