ALC70F363EF040
Mfr.Part #
ALC70F363EF040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 36000UF 20% 40V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
11.18A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Impedance :
22mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Capacitance :
36000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
9.69A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
40V
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALC70F363EF040
KEMET ALC70F363EF040
ALC70 36000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead