ALC70F131BD500
Mfr.Part #
ALC70F131BD500
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 130UF 20% 500V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
500V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.548Ohm @ 100Hz
Impedance :
1.097Ohm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Capacitance :
130μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.25A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALC70F131BD500
KEMET ALC70F131BD500
ALC70 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead