ALC70E912KP200
Mfr.Part #
ALC70E912KP200
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 200V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm @ 100Hz
Capacitance :
9100μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
16.89A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11.39A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Impedance :
20mOhm
Datasheets
ALC70E912KP200
KEMET ALC70E912KP200
ALC70 9100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead