ALC70E471EB350
Mfr.Part #
ALC70E471EB350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
312mOhm @ 100Hz
Impedance :
166mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.29A @ 100Hz
Datasheets
ALC70E471EB350
KEMET ALC70E471EB350
ALC70 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead