ALC70E332FP350
Mfr.Part #
ALC70E332FP350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8.14A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
350V
Impedance :
26mOhm
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ High Frequency :
15.8A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALC70E332FP350
KEMET ALC70E332FP350
ALC70 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead