ALC70E122EH400
Mfr.Part #
ALC70E122EH400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.35A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
1200μF
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
8.97A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
67mOhm
Datasheets
ALC70E122EH400
KEMET ALC70E122EH400
ALC70 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead