ALC70D391DD450
Mfr.Part #
ALC70D391DD450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Impedance :
203mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5.22A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.21A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
361mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC70D391DD450
KEMET ALC70D391DD450
ALC70 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In