ALC70D132CF200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC70D132CF200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
106mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
32 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.27A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
1300μF
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
6.41A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
13000 Hrs @ 85°C
Series :
ALC70
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALC70D132CF200
KEMET ALC70D132CF200
ALC70 1300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In