ALC70D102EH450
Mfr.Part #
ALC70D102EH450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
148mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.11A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
8.53A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
85mOhm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
ALC70D102EH450
KEMET ALC70D102EH450
ALC70 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In