ALC70C621EL600
Mfr.Part #
ALC70C621EL600
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 620UF 20% 600V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
8.24A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
214mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.15A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Impedance :
149mOhm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
600V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
620μF
Datasheets
ALC70C621EL600
KEMET ALC70C621EL600
ALC70 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead