ALC70C471DC350
Mfr.Part #
ALC70C471DC350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
350V
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.25A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.26A @ 10kHz
Impedance :
158mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
302mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheets
ALC70C471DC350
KEMET ALC70C471DC350
ALC70 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead