ALC70C303KP100
Mfr.Part #
ALC70C303KP100
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 100V SNAP
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
16.07A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
18.16A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Capacitance :
30000μF
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Impedance :
12mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALC70C303KP100
KEMET ALC70C303KP100
ALC70 30000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead