ALC70C242EH250
Mfr.Part #
ALC70C242EH250
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
9.33A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.4A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2400μF
Impedance :
52mOhm
Voltage - Rated :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALC70C242EH250
KEMET ALC70C242EH250
ALC70 2400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead