ALC70C202FP450
Mfr.Part #
ALC70C202FP450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.97A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Impedance :
39mOhm
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
2000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.41A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
68mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC70C202FP450
KEMET ALC70C202FP450
ALC70 2000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead