ALC70A820CB600
Mfr.Part #
ALC70A820CB600
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 82UF 20% 600V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
1.067Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.03A @ 100Hz
Voltage - Rated :
600V
Ripple Current @ High Frequency :
2.32A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.548Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
13000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
82µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
ALC70A820CB600
KEMET ALC70A820CB600
ALC70 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In