ALC70A683EL040
Mfr.Part #
ALC70A683EL040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 40V SNAP
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.36A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
12.93A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
14mOhm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
68000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALC70A683EL040
KEMET ALC70A683EL040
ALC70 68000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In