ALC70A473EH040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC70A473EH040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
11.02A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
47000µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
18mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Series :
ALC70
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
12.52A @ 10kHz
Factory Lead Time :
32 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
40V
Datasheets
ALC70A473EH040
KEMET ALC70A473EH040
ALC70 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In