AC01000001800JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC01000001800JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.169Diax0.433L 4.30mmx11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
13V
Length :
11mm
Power (Watts) :
1W
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Temperature Coefficient :
100/ +180ppm/°C
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Min Operating Temperature :
0°C
Power Rating :
1W
Resistance :
180Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Diameter :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
275°C
Package / Case :
Published :
Lead Diameter :
800 µm
Series :
AC
Number of Pins :
2
Vishay AC01000001800JA100
180Ohms, 1W, Wirewound,