AC01000001000JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC01000001000JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Voltage - Rated DC :
10V
Voltage - Rated :
10V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
1W
Length :
11mm
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
275°C
Series :
AC
Diameter :
4.3mm
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.169Diax0.433L 4.30mmx11.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Termination :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
Not
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
2
Resistance :
100Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
100/ +180ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Vishay AC01000001000JA100
Through Hole 100Ohms, 1W, Wirewound,