AC01000001101JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC01000001101JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.169Diax0.433L 4.30mmx11.00mm
Diameter :
4.3mm
Resistance :
1.1kOhms
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
275°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
800 µm
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient :
100/ +180ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Power (Watts) :
1W
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
0°C
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Series :
AC
Termination :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
11mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
33V
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Vishay AC01000001101JA100
Through Hole 1.1kOhms, 1W, Wirewound,